Darujte krevní plazmu a pomozte zachránit život

May 26, 2020 | munie, tipy od munie, Uncategorized

I přes některá uvolnění, krize s COVID-19 stále trvá. Zapojit se do pomoci ostatním můžete mnoha způsoby. Už jen MU nabízí spoustu možností díky systému dobrovolníků, do jehož databáze se můžete přihlásit a pomoci např. s hlídáním dětí nebo třeba s pomocí seniorům. Krize se však dotýká mnoha dalších oblastí, na něž by se nemělo zapomínat. Jednou z nich je výroba léků, zejména těch, u nichž je množství výrobních prostředků z části omezeno dodávkami ze zahraničí. Tyto léky mohou být pro některé nemocné jedince životně důležité, proto je nezbytné, aby byl daný sektor zasažen aktuální situací co nejméně. Podílet se na tom může každý zdravý člověk, a to díky darování krevní plazmy. Přímo v brněnské Olympii se nachází odběrové centrum Cara Plasma, kde se i vy můžete na záchraně životů podílet. V dnešním článku jsme si pro vás připravili rozhovor s vedoucím lékařem MUDr. Janem Richterem.

 

Plazma je nejobjemnější, tekutá složka krve. Léky z ní vyrobené nelze ničím nahradit, pro mnohé nemocné jsou tudíž nepostradatelným prostředkem léčby. Samotný odběr trvá přibližně 45 minut, během kterých je v několika cyklech odebírána krevní plazma přes separační přístroj. Krvinky a krevní destičky jsou následně opět vráceny do těla. Po celou dobu je vám k dispozici velmi ochotný, milý a vstřícný personál, který vám přinese pití nebo také deku, abyste měli co největší pohodlí. Návštěvníci mají přístup k wi-fi, případně si mohou zkrátit čas sledováním TV na odběrovém sále.

 

 

Především na výrobu jakých druhů léků a pro koho určených se krevní plazma používá?

Mezi nejznámější léky z krevní plazmy patří srážecí faktory, které se dodávají hemofilikům. Je to vzácné onemocnění, při kterém právě tyto srážecí faktory chybí a pacientům by bez nich hrozilo krvácení do kloubů, svalů, trávicího traktu nebo centrálního nervového systému. V našem případě jde konkrétně o lék Haemoctin, který vyrábí náš odběratel plazmy, firma Biotest. Při nedostatečnostech imunitního systému (imunodeficitech) dodáváme směs protilátek od různých dárců. V neposlední řadě jde také o albumin, který chybí lidem s onemocněním jater nebo ledvin.

 

Po začátku pandemie byla dárcovská centra na čas uzavřena, především kvůli tehdejšímu nedostatku ochranných pomůcek pro dárce i zaměstnance. Tato situace se naštěstí během 2 týdnů vyřešila a dárcovská centra se opět otevřela. Jaké jsou poměry v navštěvování dárcovských center Cara Plasma od znovuotevření, v porovnání s účastí před pandemií? Je zde nějaký pokles nebo se čísla pohybují ve stejných hodnotách?

Je to přesně, jak uvádíte. V prvních 14 dnech COVID-19 krize jsme každý den obvolali asi 35 dodavatelů různých ochranných pomůcek. Teprve když se nám podařilo zajistit respirátory, štíty a AntiCOVID dezinfekci pro všechny naše zaměstnance a dárce, jsme se rozhodli opět zpřístupnit naše centra dárcům. Hned při vstupu do plazmacentra je každému návštěvníku centra změřena teplota a vydezinfikovány ruce. Dále od nás dárci dostanou ještě jednorázovou ústenku, kterou musí mít nasazenou po celou dobu návštěvy plazmacentra.

Těsně po otevření jsme měli samozřejmě nižší denní množství dárců, avšak v tomto posledním týdnu jsme již téměř na počtech dárců jako před začátkem epidemie.

 

Jak nynější situace ovlivnila provoz center z hlediska množství přijímaných dárců za den?

V centru dodržujeme povinné rozestupy a nepouštíme do čekárny více dárců, než můžeme aktuálně přijmout na odběrový sál. Mezi dárcovskými křesly máme také plexiskla. Tato opatření však nemají vliv na celkový počet dárců, které jsme schopní denně odbavit, protože jsme optimalizovali náš objednávkový systém přesně pro tuto situaci.

 

Nakolik je evropský trh odkázán na USA, co se týče dodávek léků z krevní plazmy? Popřípadě, projevuje se výpadek tohoto zdroje?

Dle vyjádření PPTA (společnost sdružující plazmaferetická centra po celém světě) je Evropa závislá na dodávkách plazmy z USA asi z 35 %.

Výpadky léků z plazmy zatím nikde nebyly hlášeny, jelikož případný nedostatek plazmy pro jejich výrobu se projeví až po delší době. Plazma u nás totiž může zůstat uschována až 6 měsíců od jejího odběru, a než se zpracuje na lék, může být ještě další půlrok uskladněna u výrobce léčivých přípravků.

Jelikož Česká republika je jedna ze čtyř evropských zemí, kde se může krevní plazma pro frakcionaci odebírat, tak nepředpokládáme, že by u nás k výpadku vůbec někdy mohlo dojít. Jiné to však může být v zemích, které plazmu pro frakcionaci neodebírají, třeba na Slovensku.

 

Aktuální situace je pro všechny velmi psychicky náročná. Obrovskému tlaku čelí zejména personál zdravotnických složek. Jak se k situaci postavili zaměstnanci z Cara Plasma?

Musím říct, že jsem velmi pyšný na naše zdravotní sestry, recepční a samozřejmě i na lékaře. Celá krize náš tým spíše semkla. I přes to, že mají všichni respirátory, je v jejich tvářích spíše vidět spokojený úsměv než chmury. Na místě je také poděkování našim uklízečkám, které nyní velmi pečlivě a ve zvýšené míře dezinfikují prostory našich poboček.

 

Kromě stanovené finanční náhrady za odběr, můžete s Cara Plasma sbírat body i v novém věrnostním programu, který dárcům poskytuje další benefity. Do odběrového centra v Olympii se dostanete OLY busem, který jezdí ze zastávky Úzká u Vaňkovky. Odtamtud nyní vyjíždí v každou celou a zpět z Olympie jezdí vždy v půl a tři minuty. Spolu s vyřízením dotazníků v čekárně a se samotným odběrem i při tomto omezeném provozu čas hezky vychází tak, že se vyhnete delšímu čekání.

Darovat je možné jednou za 14 dní. Den před odběrem a v den odběru je třeba dodržet stanovenou dietu, která se týká především vynechání tučných jídel, aby se plazma dala použít. Podmínky pro odběr, ale i bližší informace o průběhu naleznete na stránkách caraplasma.cz, kde se můžete také registrovat. Na celý den, kdy podstupujete odběr, si pak vyhraďte klidový režim. V současné situaci je to doporučeno i na následující tři dny, během nichž si vaše tělo opět vytvoří odebrané látky.

Cara Plasma má hned několik poboček, a to v Brně, Praze, Břeclavi a Jihlavě. Pokud vás tedy krize zavála do některého z těchto koutů republiky a podmínky vám to umožňují, určitě tuto formu pomoci zvažte. Společností pro odběr krevní plazmy je samozřejmě více, takže, ať už jste kdekoli, můžete se podívat, zda máte možnost darovat právě ve vašem okolí.

 

Za redakci MUNIE

Sabina Minářová

obrázek

Masarykova studentská unie z.s.
Žerotínovo náměstí 617/9
602 00 Brno
IČO: 22605371
Transparentní účet: 2400288479/2010