V minulé sérii jsme se zaměřili na možné využití umělé inteligence ve vizuální tvorbě. V tomto článku se podíváme na praktické pomocníky pro každého studenta.
O překladačích využívající AI, jako je třeba DeepL, už jste asi slyšeli. Jiné velké textové softwary podobné ChatGPT dnes také vynecháme. Představíme si neuronové sítě, které pomůžou překonat postrachy každého studenta – usnadní rešerše, pomohou s citacemi a dalšími strastmi.
Na co se podíváme jako první?
V dnešní době, aby se člověk bál napsat text bez toho, aniž by si nezkontroloval, jestli jej někdo nestihl napsat již před ním. A právě proto tu jsou online softwary, které ověřují, zda se jedná o autorský text anebo se podobný textový obsah již někde na webu objevuje. Pro příklad jsme vybrali Grammarly Plagiarism Checker. Dalším takovým programem je také Copyscape, u kterého je nutná registrace.
Grammarly
- webový prohlížeč, mobilní aplikace
- bezplatný program
- potřeba registrace pro používání asistenta v prohlížeči (pro kontrolu autorského textu není nutná)
Společnost Grammarly poskytuje textového asistenta (v angličtině), který se dá připnout jako pomocník do prohlížeče. Kontroluje především gramatiku, ale také vhodnost a nevhodnost slov, nabízí k nim vhodné alternativy pro zlepšení celého textu, který potřebujeme napsat, ať už je to email, článek nebo zpráva. Disponuje ale také jinými funkcemi – opravuje pravopisné chyby, interpunkci, gramatiku, upozorní na nevhodné použití slov nebo další problémy.
Mendeley
- instalace z webu
- bezplatná aplikace
- pro používání potřeba registrace
Software Mendeley se používá primárně ke správě a sdílení výzkumných prací a ke generování bibliografií pro odborné články. Mimo to dokáže být dobrým pomocníkem při tvorbě citací, ukládání a přehledu všech referencí. Do aplikace se přímo dají nahrát soubory, se kterými chceme pracovat. Program sám si z nich vytáhne potřebné informace.
PDFgear
- instalace z webu
- bezplatný program
- není nutná registrace
PDFgear se už podle názvu specializuje na PDF soubory. Dokáže editovat a sumarizovat celé PDF dokumenty. Funguje na bázi chatbota ChatGPT, takže je schopný odpovídat na otázky, které se týkají těchto dokumentů a poskytovat komplexní odpovědi na základě analýzy informací o různých souborech PDF.
Doctrina AI
- webový prohlížeč
- bezplatný program
- nutná registrace
Dobrým pomocníkem při učení je Doctrina AI. Jednou z funkcí, která se dá používat zdarma, je možnost vytvářet si poznámky na základě zadaných specifik. Další funkcí je vytváření kvízů k procvičení na dané téma. Velkou výhodou je, že si software poradí i s odbornými výrazy v češtině.
Tome
- webový prohlížeč
- bezplatný program s omezenými funkcemi
- nutná registrace
Vytvoření prezentace na jakékoliv téma a bez větší námahy – to je program Tome. Vytvářet prezentace můžeme svépomocí, ale pokud si chceme ušetřit čas, můžeme transformovat z Google Doc dokument a z něj utvořit prezentaci, nebo ji vytvořit pomocí AI generátoru. Stačí napsat požadavky a základní body. Také je možné specifikovat, co se má objevit na daném slidu nebo zadat, aby byly v prezentaci obsaženy analýzy a grafy. Pokud chceme prezentaci v jiném jazyce, než je angličtina, je třeba to uvést v zadání.
Jakým dalším softwarům nebo aplikacím využívající AI dát šanci?
Za redakci MUNIE
Eva Zdržavová