#munisaves radí, jak na energie

Nov 20, 2022 | MUNI, studium, tipy od munie

O tom, jak jsou ceny energií drahé, slyšíme poslední dobou všude. Aby ti zbylo na dárky, máme tu pro tebe tip na informační kampaň, kterou spustila Masarykova univerzita pod hashtagem #munisaves. Ta se snaží lidem přívětivou cestou poradit, jak odpovědně zacházet například s energiemi, vodou nebo odpadky.

„Jsou to aspekty, které mají přímý dopad na peněženku každého z nás, ekonomiku celé univerzity a v neposledním případě, což je neméně důležité, také na udržitelnost naší planety,“ řekl mluvčí univerzity Radim Sajbot.

 

https://www.instagram.com/p/CjZrjMUItmh/

Instagram MU #munisaves

 

Mezi souhrn všech rad, takzvaně Energetického desatera, patří například nepřetápění místností nad 21 °C, využívání klimatizace jen v nezbytných případech či maximální využití přírodního osvětlení.

Důležitost odpovědného chování ke zdrojům a energiím probírala univerzita i na Akademickém senátu MU. „Co se týká udržitelnosti, je velkou novinkou v této oblasti vznik Komunitního fondu, který spravuje finance pro společensky prospěšné aktivity,“ řekl Sajbot. Od 14. listopadu můžeš svůj projekt do fondu zapojit i ty, ať už jako jednotlivec nebo spolu se svými kámoši jako skupina. Jen nezapomeň, že se daný projekt musí dotýkat témat jako společenská odpovědnost, udržitelná infrastruktura nebo zdravá společnost.

 

https://sustain.muni.cz/chci-se-zapojit/komunitni-fond

Komunitní fond MU

 

Zacházení s energiemi na MU

Před začátkem topné sezony univerzita sjednotila vytápění ve všech svých budovách a fakultách. „Takže ve všech pokojích kolejních budov spadajících pod Správu kolejí a menz MU by se nyní mělo vytápět na stejnou teplotu, a to na 21°C. To samé by mělo platit i o učebnách a kancelářích všech fakultních budov Masarykovy univerzity včetně rektorátu. I zde by se mělo topit na 21 °C,“ dodal Sajbot, podle kterého jsou v tomto ohledu jedinou výjimkou vysoce specializovaná pracoviště, jež potřebují specifické podmínky pro svůj provoz, jako například biobanka či Česká sbírka mikroorganismů na Přírodovědecké fakultě.

Pro osvětlení využívá univerzita úsporná LED světla a zářivky. Na řadě míst i prosvětlovací systémy, tedy světlíky, které přivádí do budov denní světlo. Pedagogická fakulta také disponuje fotovoltaickým systémem. Další fotovoltaika by se měla instalovat na Ekonomicko-správní fakultě nebo na kolejích Vinařská. “Systematicky také dochází k výměně zdrojů vytápění a chlazení, například zprovozněním a využitím tepelných čerpadel s využitím geotermální energie,” řekl mluvčí.

Dodal, že vedení MU se pro snižování energetické náročnosti budov a hledání provozních úspor rozhodlo už před čtyřmi lety, díky čemuž například spočítali, že v době pandemie koronaviru, kdy studenti byli doma na online výuce, se snížila spotřeba energií univerzity zhruba o deset procent. “Současně přitom víme, že snížením vytápění o jeden stupeň se ušetří zhruba šest procent, což však neplatí lineárně. Přechod tedy zpátky na distanční výuku, jak informovala média na začátku akademického roku, není aktuální téma,” uzavřel Sajbot, podle kterého je správnou cestou mix v podobně snižování energetické náročnosti, zlepšování energetické aktivity, úspor, osvětové komunikace a odpovědného chování, které začíná u každého z nás.

 

Za redakci MUNIE

Kamila Pírková

 

Masarykova studentská unie z.s.
Žerotínovo náměstí 617/9
602 00 Brno
IČO: 22605371
Transparentní účet: 2400288479/2010