Ve víru života se občas ztrácíme v okamžiku a soustředíme se příliš sami na sebe. Aktuální problém je nad mírou vší důležitosti, byť víme, že při retrospektivním pohledu bude nahlížen jako malichernost. Občas zkrátka potřebujeme pauzu, malé objetí, kýbl zmrzliny a obří lžíci k tomu. K nakopnutí a znovunabytí energie je však mnohdy nejlepší udělat hezkou věc pro někoho jiného. Zvláště teď před blížícím se hrůzostrašným obdobím státnic, zápočtů, a pomaloučku polehoučku i zkoušek by mnozí z nás potřebovali nějaké ty body k vylepšení karmy. Když se na situaci podíváme ze všeobecnosti, variant je nespočetně a tady v okolí se jistě taky leccos najde.
Dárcovství aneb šance na život
Krevní plasma
Pro někoho forma přivýdělku, pro někoho naplnění ušlechtilého záměru a způsob získání pár těch plusových bodíků na konto s názvem karma. Existují závažná onemocnění, k jejichž léčbě se používá právě krevní plasma či léky z ní vyrobené. Ty nelze vytvořit jinak, ani se nedají ničím nahradit. Jedná se o tekutou, nejobjemnější složku krve, která je pro mnoho nemocných nepostradatelným prostředkem léčby. Obsažené látky např. chrání před infekcemi a zajišťují dobrou srážlivost krve. Jelikož je darování možné jednou za čtrnáct dní, renomé si můžete vylepšovat poměrně často a pravidelně. V Brně můžete pro svůj dobrý skutek zavítat např. do Olympie do dárcovského centra Cara Plasma.
Krev
Asi není potřeba detailně specifikovat, k čemu se používá darovaná krev. Všichni víme, že existují různé krevní skupiny a že některé jsou vzácnější než druhé. Takovými supermany mezi nimi je samozřejmě 0, ta totiž může fungovat jako dárce pro všechny. Člověk se může poměrně snadno dostat do situace, kdy bude sám potřebovat transfúzi, proto je na každém zamyslet se nad tímto tématem a zvážit si, zda by nebylo dobré stát se taky čestným dárcem.
Kostní dřeň
Pro záchranu života někdo nutně potřebuje transplantaci krvetvorných buněk. Registr není příliš rozsáhlý, spousta lidí tak nikdy nenalezne potenciálního dárce. Je třeba si uvědomit, že nejde o shodu krevní skupiny, ale genetických znaků na povrchu bílých krvinek. Nemocní tedy nemají příliš otevřené pole výběru. Možností pro ně může být skutečně jeden konkrétní člověk nacházející se kdekoli na světě. Po odběru krvetvorných buněk je dárce z databáze registru vyřazen, pouze v určitých případech může být požádán o další darování.
Věnuj čas
Strom života
I my v MUNII si uvědomujeme důležitost pomoci druhým, proto jsme se rozhodli trochu rozšířit dobročinné pole, nebo se o to alespoň pokusit. Na konci května pořádáme spolu s pedagogickou fakultou charitativní koncert, jehož výtěžek poputuje na podporu Domova pro osoby se zdravotním postižením TEREZA. K poslechu bude spousta fajn muziky a k dispozici hromada dalších aktivit. Všechny podrobnosti zjistíte na události. Pomůžete tím, že se budete bavit :-).
Útulky
Jestli nedokážete odolat psím očím, jste fanda koček a pohybujete se někde kolem Bučovic (případně vám nevadí zajet si z Brna půl hoďky autem), v malé vísce s názvem Marefy se nachází útulek, kde aktuálně shánějí dobrovolníky na všelijaké činnosti – od venčení pejsků, péči o zvířata, až po různé manuální práce. Mnohé z nás škola zavedla daleko od domova a od zvířecích mazlíčků. Vašeho jedinečného čtyřnohého parťáka samozřejmě jiný nenahradí. Se steskem se však můžete vypořádat i tak, že jiným věnujete trochu času, péče a pozornosti.
Pomoc potřebným
Přímo v Brně je i několik dobrovolnických center, jejichž prostřednictvím si snáze najdete cestu k pomoci druhým. Jedním z nich je např. Dobrovolnické centrum Motýlek, které se zaměřuje na hospitalizované jedince všeho věku. Jestli někdo z vás musel strávit delší dobu v nemocnici, dokážete si představit, že to po nějaké době není nic moc (ne že by to při krátkodobém pobytu byla sranda). V případě mnohých pacientů stačí, když si s nimi zajdete popovídat, trochu jim zpříjemníte den, sem tam nějaká ta fyzická aktivita pro podporu pohybu, nebo se třeba můžete přenést do dětských let, kdy vám maminka četla pohádky před spaním, a chopit se tentokrát role vypravěče.
Dobrých skutků není nikdy dost a říká se, že by člověk měl každý den udělat radost alespoň jednomu člověku. Není to nic těžkého. Většinou se stačí usmát a třeba pochválit oblečení. Samozřejmě existují různé úrovně pomoci druhým – od zlepšení nálady, přes oporu v úzkých, až po změnu života. Člověk ze sebe má hned lepší pocit, když někomu zpříjemní den a třeba mu i na tváři dokáže vykouzlit úsměv. Nebo (když nebudeme skromní) rovnou poskytne šanci na život.
Za redakci MUNIE
Sabina Minářová