V minulém týdnu jste se s námi mohli podělit o vaše přání, tužby a naděje díky našemu nejnovějšímu projektu Before I Graduate I want to… Na kampusu, Ekonomicko-správní i Filozofické fakultě byly od pondělí do pátku rozmístěné stěny, kam jste mohli psát, co chcete stihnout, než dosáhnete očekávaného titulu. A rozhodně jste se s tím nemazlili. Někteří museli o své místo na tabuli bojovat už vprostřed týdne. Jakou podobu nakonec vaše přání měla a zda se podle jednotlivých fakult cíle lišily, se dozvíte v dnešním článku. V něm vám mimo jiné přinášíme také rozhovor s koordinátorkou projektu a zároveň vedoucí našeho projektového oddělení Barčou Schreiberovou.
Co tě pro tento projekt inspirovalo?
Pre tento projekt som sa nadchla ešte minulý rok při sledovaní TED talku. Umelkyňa Candy Chang v ňom rozpravala o jednom zo svojich projektov pracujúcim s verejným priestorom – Before I Die. Bol to projekt, ktorý získal celosvetový úspěch, uskutečnil sa vo viacerých krajinách… Vravela som si, ako by bolo možné niečo také vytvoriť aj u nás? Z toho vzišla univerzitná verzia projektu – Before I Graduate.
Globální umělecký projekt Before I Die vznikl za účelem uvědomění si vztahu člověka k mortalitě a toho, na čem opravdu záleží. Zároveň se stal jakýmsi pojítkem mezi lidmi. První zeď Candy Chang vytvořila na opuštěném domě v New Orleans. Projekt byl tak úspěšný, že vzniklo přes 5 000 zdí v 78 zemích po celém světě, a to v 35 jazycích.
Naplnila se tvá očekávání ohledně projektu?
Hoci som sa ešte v pondelok ráno obávala, že projekt ostane neúspešný a nepochopený, bola som milo prekvapená, keď mi cez deň začali prichádzať rôzne fotky našich stien. Naozaj sa toho ľudia nebáli a steny boli rýchlo zapísané vtipnými, významnými aj cudzojazyčnými prianiami. Moje očekávania boli naplnené. Verím, že to prinieslo niečo každému, kto svojou troškou prispel. Veď o to nám šlo.
Jak dlouho bylo potřeba na projektu pracovat?
Vrátane komunikácie s fakultami bola prípravna fáza projektu necelé dva mesiace. Čo sa týká výtvarného spracovania, neviem presne povedať koľko času nám to celkovo zabralo. Vytváranie stien bolo postupné, farba musela 5 dní schnúť. Možeme sa baviť o týždni v čistom čase.
A jak se tužby na jednotlivých fakultách lišily? Filda se projevila svým zaměřením a odkryla spoustu přání ohledně ovládnutí cizích řečí, ať už to má být japonština, portugalština, španělština či třeba jen zlepšení angličtiny. Jelikož si hodně z vás přeje cestovat nebo vyjet na erasmus, tak s těmito cíli držíme palce. Filozofická fakulta také převažovala s výroky týkajícími se šťastného života a získání nových přátel.
Na ESF chce naproti tomu mnoho z vás dosáhnout finanční nezávislosti a nejspíš také o něco lépe zvládat party life. Kromě toho by si někdo rád i skutečně našel práci a zbavil se depresí. Někteří touží sršet inteligencí, někomu stačí získat do konce studia alespoň jedno áčko.
No a jak stěna vypadala na kampusu? S bezkonkurenční převahou zde dominovaly nápisy týkající se Krebsova cyklu. Ať už to je, co chce, snad se ho všichni brzo naučíte. Na kampusu se našli i tací, kteří se toho nebojí a kladou si skutečně vysoké cíle, jako třeba pochopit ženy. Mezi ty méně náročné se pak řadí nebýt selháním nebo vyfotit se s rektorem.
Výroky byly skutečně velmi různorodé, něco však zaznívalo opakovaně bez ohledu na umístění. V různých jazycích mezi přání patřilo: přežít, dopsat bakalářku nebo se vdát. A v reakci na aktuální dění přežití koronaviru. Samozřejmě se na stěnách projevila také internacionalita naší univerzity. Slováci si totiž kladou za cíl naučit se vyslovit „Ř“ a naopak Češi by zase rádi zvládali mluvit slovensky. Stěny tedy představují jasný důkaz, že vzájemné porozumění mezi těmito dvěma národy je snem každého z nás.
Na všech stěnách si lidé i navzájem odpovídali a reagovali na nápisy ostatních. Mezi obecné tužby se řadilo nalezení přítele či přítelkyně, což se dočkalo i několika reakcí a telefonních čísel. Jestli vám to vyjde a dáte se s někým tímto prostřednictvím dohromady, určitě nám nezapomeňte dát vědět. MUNIE si velmi ráda připíše roli Amorka do svých kompetencí.
Mohou se studenti na projekt v budoucnu opět těšit?
V aktuálnej chvíli to neviem povedať. Získavame rôznu spätnú väzbu a až po jej vyhodnotení sa spolu s tímom dohodneme na ďalšom postupe.
Ať už projekt bude mít v budoucnu pokračování nebo ne, můžeme s klidem říct, že tato realizace byla rozhodně úspěšná. Mnohé příspěvky se staly inspirací pro druhé. Objevily se ty vedoucí k zamyšlení, ale i takové, nad kterými jsme se společně zasmáli. S většinou jsme sdíleli porozumění a navzájem se ujistili, že v tom nejsme sami. Děkujeme vám za vaše příspěvky a doufáme, že vás projekt Before I Graduate obohatil, tak jako nás.
Za redakci MUNIE
Sabina Minářová