Stále známější 3D tisk už není jen pro geeky a fanoušky seriálu The Big Bang Theory. Od slavnostního otevření 1. 11. 2016 je v Brně veřejnosti plně přístupný 3D showroom. O co se tedy vlastně jedná a jaké úžasy zde na vás čekají?
Na začátku všeho stojí Miriam Sittková a Jan Hrubý. Setkali se v práci, kde oba objevili 3D tisk. Miriam přišla s nápadem 3D fotky: „Řekla jsem si, proč nemít i tak běžnou věc jako je fotografie posunutou na vyšší level.“ Zaujala ji soutěž Social Impact Award, což je akcelerační program pro mladé lidi, studenty vysokých a vyšších odborných škol, kteří mají nápad, jak udržitelně, inovativně a kreativní cestou řešit společenské a ekologické problémy. Tu nakonec spolu s Honzou a projektem Touch Memories v roce 2016 vyhráli. Získali tím další finanční prostředky pro realizaci jejich projektu. Celá myšlenka existovala asi rok a intenzivně se na ní pracovalo půl roku. Oba byli celým projektem naprosto pohlcení, ať už to bylo jakkoli vyčerpávající. Výsledkem je něco úžasného. Minimalistický prostor, který působí velmi moderně a prosvětleně díky prosklené výloze, čímž naplňují zásady pracoviště open-space. Na celém prostoru pracovali velmi tvrdě, ale s úsměvem.
Co se týče samotné náplně, tak se 3D showroom vlastně skládá z několika částí. Zaprvé je to projekt s názvem Radost na třetí, v rámci kterého se vyrábějí barevné a originální 3D šperky. Zadruhé je to tisk 3D portrétů, čili projekt Touch Memories, který bude sloužit nejen nevidomým. Spolupracují s Tyfloservisem, který poskytuje rehabilitaci nevidomých a slabozrakých, a také se SONS ČR, která představuje sjednocenou organizaci nevidomých a slabozrakých. S pomocí jejich lidí vytvořili ideální měřítko 1:2 u 3D portrétů, takže pro nevidomé takto budou kontury obličeje nejlépe rozpoznatelné a nejrealističtější. A za třetí je zde možnost pro designéry a architekty nechat si vytisknout jejich nápady, tzv. Design Makers, a ten zastřešuje celý tento nápad. Jelikož je 3D showroom taková dílna, kde se realizuje nápad, tak si zde člověk v neposlední řadě může přinést vlastní věc, kterou by si chtěl nechat vytisknout ve 3D, nebo také přijít s vlastní myšlenkou. Miriam s Honzou tím vlastně vytvořili nový level na trhu. „Proč něco nevytisknout ve 3D, když je to možné?,“ říká Miriam.
V prostoru jsou prozatím k dispozici dvě 3D tiskárny, ale jejich počet by se měl v průběhu času zvýšit. Materiálem v tiskárnách je PLA plast z kukuřičného škrobu, a to v různých barvách. Má optimální vlastnosti a může tvořit směs například se dřevem nebo kovem, nebo třeba i tak, aby měnil barvu. Tryska roztaví materiál na menší kousky a skládá ho na sebe vrstvu po vrstvě. Spotřeba energie je srovnatelná se spotřebou obyčejné stolní tiskárny. Někdy je jednodušší vyrobit danou věc na několik dílů, které se poté spojí.
Miriam s Honzou se snaží takto přiblížit 3D tisk dětem, studentům, dospělým s dětskou duší i tou dospěláckou, ale také babičkám a dědečkům z Horní Dolní. Každý je vítán, i kdyby se jen chtěl dozvědět, jak 3D tisk funguje. Tito dva mladí, neuvěřitelně šikovní a ambiciózní lidé vás uvítají téměř každý den od 15:00 až do večera s úsměvem na tváři a ochotou jim vlastní.
Tak co, už máte svůj 3D nápad?
Eliška Pavlíková